O projektu

Inspirací pro Život po životě pro mne byly procházky. A to trojího druhu.

Jednak procházky po českých hřbitovech, procházky po internetu a nakonec také procházky v našich vlastních vzpomínkách na ty, kteří již nejsou mezi námi.

Když se procházíte úzkými pěšinkami Olšanských hřbitovů, tak vidíte jen chladné kameny se jmény a daty. Tušíte, že tisíce lidí, kteří zde odpočívají, měly neskutečně bohaté, barevné a zajímavé životy. Dnes se o nich nedozvíte nic. Zůstalo jen pár blednoucích písmen, čísel a vyhaslá svítilnička.

Když se procházíte po internetu, tak zakopáváte o zábavné fotky, vtipné hlášky a jiné příklady všudypřítomné snahy návštevníků vzbuzovat zájem. Pokud by nějaká mimozemská civilizace zkoumala podstatu lidského života, tak by nabyla přesvědčení, že jeho základními znaky jsou sebestřednost, krutý humor a focení potravy. Skutečně si přejete, aby digitální stopa, kterou zanecháváte každým postem na Facebooku, bylo to, co by po vás mělo jednou zůstat?

Konečně když se procházíte ve vzpomínkách na blízké, kteří odešli, tak zjišťujete, že časem vzpomínky na ně blednou, rozpadají se a pomalu mizí do mlh zapomnění. I já sám si podobiznu svého otce vybavuji rok od roku hůře. Můžete se tomu bránit, pokud máte po ruce věci, které vám dotyčné připomínají. Jeho hodinky, její oblíbenou vázu, fotku, kde jste ještě všichni pohromadě. Avšak dnes jsou takové hmatatelné předměty čím dál vzáčnější; vše se digitalizuje, mizí v “cloudu”, je chráněno hesly a verzemi operačních systémů. Jednoduše řečeno: vše se ztrácí ihned.

Dala by se najít jediná cesta, která by tyto tři pěšinky svedla dohromady a umožnila vzpomínat na naše blízké lépe?

Zivotpozivote.cz takovou cestu ukazuje. Má za cíl usnadnit a zkvalitnit vzpomínání pozůstalým. Vzpomínkový profil zemřelých na internetovém portálu www.zivotpozivote.cz umožňuje znovuzpřítomnit jejich životní příběh skrze texty, fotky či videa, které tam jejich rodiny, kolegové a kamarádi nahrají. Vzpomínkový profil tak umožňuje zanechat digitální odkaz pro budoucí generace.

Navíc je možné pořídit si ke vzpomínkovému profilu digitální náhrobek a dovybavit jím stávající náhrobní kámen. Jedná se o drobnou kamennou destičku s QR kódem, kde se po načtení mobilním telefonem zobrazí v prohlížeči telefonu vzpomínkový profil zemřelého. Procházky po hřbitovech tak budou mnohem pestřejší - návštevníci budou tak moci díky mobilním telefonům shlédnout příběh, který se za nápisem na náhrobku dosud skrýval.

Tři procházky, o kterých jsme psali a které dnes vzpomínání na blízké nepřejí, se tak díky www.zivotpozivote.cz v budoucnu promění na cestu životním příběhem napříč internetem a místem posledního odpočinku těch, co nám byli drazí.

Navíc nic nebrání tomu, aby si člověk takový profil připravil i sám pro sebe. Štestí přeje připraveným. Proč se něvěnovat ještě za života tomu, co bude po něm? Proč nedat vědět našim dětem, co je pro nás v životě důležité, co nás tady na Zemi baví a co nám život dává? Jednou by se mohli chtít zeptat. Ale budeme moci odpovědět?

Tomáš Studeník
zakladatel Životpoživotě.cz